Індивідуальні заняття з навчання читання. У процесі навчання читання дошкільник повинен набути навички звукового аналізу

Автори конспекту: Софія Тимофєєва і Анастасія Шевченко, професійні педагоги, співзасновники дитячого еко-клубу «розумник» і засновники проекту «Твій клуб»
, В рамках якого розробляються різні методичні посібники та конспекти з розвитку дітей дошкільного віку.
читання 4.21
Мета: формування навички читання, розвиток кодування, фонематичного слуху, властивостей уваги та пам'яті. Формування вміння підбирати склад, відповідний початку слова.
Матеріали: Робочий лист. Іграшки - Гном, Буква. Кольорові олівці. Картка з буквою Т. Рахункові палички.
План заняття.
1. Привітання
2. Розвиток артикуляційного апарату. Чистоговорки.
3. Розвиток фонематичного слуху. Гра «Мамина сумка».
4. Дидактична гра-казка «Гном». Знайомство зі звуком Т і Ть.
5. Рухома гра. Петушок.
6. Характеристика звуку Т.
7. Розвиток фонематичного слуху. Гра «Повтори серії складів».
8. Лист друкованими літерами. Буква Т.
9. Читання складів з буквою Т.
10. Розвиток сприйняття. букви сховалися
11. Рухома гра. Город.
12. Читання слів з буквою Т.
13. звукобуквенного аналіз слова. Місце звуку Т в слові.
14. Пальчикова гімнастика. Миші.
15. Підготовка руки до листа. Хмара.
16. Прощання

Хід заняття.
Привітання.
Привітання педагог організовує на килимі. Діти сідають в коло, беруться за руки і промовляють:
Будемо з буквами дружити,
Щоб в склади їх скласти,
А потім читати слова,
Щоб умнелі голова!

Розвиток артикуляційного апарату. Чистоговорки.
«Працював тигр - тренувався. Тигр твердим був - він не здавався ».

Розвиток фонематичного слуху. Гра «Мамина сумка».
Педагог запитує дітей, які продукти мама принесла з магазину, якщо купувала тільки такі, в яких є звук м (масло, молоко, макарони, морозиво, манка). Пропонуємо назвати продукти, в назві яких є звук мь (сметана, помідори, вермішель, м'ясо, мед, пельмені).
Дидактична гра-казка «Гном». Знайомство зі звуком Т і Ть.
- Гном і Буква грали біля будиночка Гнома, як раптом Гном розправив вушка і почав прислухатися.
- Буква, здається, хтось чинить дах твого будиночка. Я чую тихий стук. Друзі обійшли будиночок Буковки і подивилися на дах. На самому верху сидів сумний маленький дятел і тихесенько стукав маленьким дзьобиком по даху: т-т-т-т-т-т-т. "Привіт малий! Як ти тут опинився? » - крикнув Гном. «Я живу в лісі з мамою і татом. Ми сиділи на дереві і шукали черв'ячків, але тут подув сильний вітер, підхопив мене і поніс далеко-далеко від рідного дому. Я зачепився за цей дах і стукаю, щоб тато і мама почули мене ». Гном відповів: «Не переймайся, зараз ми знімемо тебе з даху, підемо в ліс і знайдемо твоїх батьків. Мені сподобалася твоя пісенька. Вона звучить, як ніби стукає молоточок ».
Рухлива гра. Петушок

Діти стають в коло.
Кожен день півник (ходьба по колу)
Робить зарядку,
Дуже подобається йому
Все робити по порядку:
Весело крокувати, (ходьба на місці)
Крила піднімати, (руки вгору)
Присідати і вставати, (присідання 4-6 раз)
Стрибати і скакати, (10 стрибків)
Весело кричати: «Ку-ку-рі-ку!».
Характеристика звуку Т.
Пропонуємо дітям потренувати язичок разом з Гномом. Посміхаємося, відкриваємо рот, при цьому кінчик язичка стукає в бугорочки за верхніми зубами: т-т-т-т-т-т-т. Виконуємо вправу 5-7 разів. Гном відчував, що мова не хоче пропускати повітря, він піднявся до бугоркам і влаштував перешкоду, але повітря проривається крізь перешкоду і стукає по бугоркам.
Просимо дітей вимовити звук т, відповідно до описаної артикуляцією. Стежимо за правильним положенням губ, язика, роботою горлечка і диханням.
- Потім Гном закрив вушка долонями і вимовив звук т. Вушка не задзвеніли. Цей звук виявився глухим. Гном вимовив його спочатку твердо - т, і сильно стиснув кулачки, потім м'яко - ть, і розкрив долоню (кожна дія показуємо).
Потім визначаємо, чи може цей звук бути м'яким і твердим. Для цього виділяємо звук Т з слів: ТАНК, ТОПОЛЬ, ТАЧКА, ГАРБУЗ.
І виділяємо звук Ть з слів: ТІТКА, сапкою, ТЕТРАДЬ, ТЮЛЬ
Даємо повний опис звуку: звук приголосний, глухий, може бути твердим і м'яким.
Розвиток фонематичного слуху. Гра «Повтори серії складів».
Пропонуємо дітям ще пограти разом з Гномом. Педагог вимовляє кілька складів, дитина точно повторює послідовність складів за дорослим.
Ланцюжки складів: та-то; та-то-ту; та-то-ти; ту-ти-те.
Лист друкованими літерами. Буква Т.
Педагог показує картку з буквою Т.
-Буковка своїм чарівним олівцем написала букву Т. Давайте, і ми напишемо цю букву. Спочатку обведемо по контуру букву Т, потім «напишемо» Т пальчиком в повітрі.
- Складіть букву Т з рахункових паличок. Скільки паличок Вам знадобиться?
Педагог пропонує дітям виконати завдання на робочому аркуші.
- Розфарбуйте букву Т синім кольором.
- Обведіть букви Т, написані пунктирними лініями.
- Які картинки намалював художник? Назвіть зображення. Розфарбуйте тільки ті, предмети, назви яких починаються зі звуку Т або Ть.
- Які картинки будемо розфарбовувати?
Читання складів з буквою Т.
Пропонуємо дітям разом з літерою прочитати склади. Повторюємо правила читання: Читаємо склади разом, «розтягуючи» голосний звук. Якщо першою в складі варто згодна, звертаємо увагу дітей на подальшу голосну букву, щоб при читанні дитина відразу переходив до наступної букви, не роблячи пауз між ними.
Розвиток сприйняття. Букви сховалися.
Педагог пропонує дітям назвати букви, які сховалися за парканами.
- Обведіть в кружок ті букви, які позначають глухий звук.
Рухлива гра. город
Діти стають в коло.
Ми підемо в город, (крок на місці)
Багато там всього росте: (розвести руки в сторони)
Огірки зірвемо ми з грядки, (зриваємо уявні огірки)
Помідори з шкірою гладкою, (руками змальовує коло)
Товста ріпка
Засіла в землю міцно, (поставити руки на пояс і злегка похитувати корпусом вліво - вправо)
Довга морквина (піднімаємо руки вгору і з'єднуємо їх долонями)
Від нас сховалася спритно. (Присісти і прикрити голову руками)
Смикаючи, смикаючи з землі. (Встаємо і імітуємо рух)
Все зібрали - подивися! (Розвести руки в сторони).
Читання слів з буквою Т.
Педагог пропонує дітям прочитати слова, написані в робочому аркуші, по рядках та стовпчиками.
- Назвіть слова, які складаються з одного складу.
- Поділіть слово ТОРТИ вертикальною паличкою на склади.
Звукобуквенний аналіз слова. Місце звуку Т в слові.
Далі педагог звертає увагу дітей на завдання в робочому аркуші.
- Художник намалював картинки. Назвіть зображення. Визначте, де стоїть звук Т: на початку, середині або наприкінці слова.
- Позначте звук на схемі точкою.
- У якому слові звук Т знаходиться на початку слова?
Пальчикова гімнастика. Миші.
Вийшли миші якось раз (пальчики повільно «йдуть» по столу)
Поглянути, котра година. (Робимо «козирок» у лоба долонею правої руки)
Один два три чотири. (Загинаємо пальчики на лівій руці, починаючи з великого)
Миші смикнули за гирі. (По черзі руху зігнутими кулачками вгору-вниз)
Раптом пролунав страшний дзвін - (різко ляскаємо долоньками одна об одну)
Втекли мишки он. (Пальчики швидко-швидко біжать по столу).
Підготовка руки до письма. Хмара.
- Скажіть слово хмара. Скільки складів у цьому слові? Який перший склад? З якого звуку починається слово хмара?
- Обведіть хмару і намалюйте дощик.
-Дорісуйте морквинам штрихи.
прощання
Діти сідають на підлогу в коло разом з педагогом і беруться за руки. Хором вимовляють вірш, розгойдуючи руками в такт.
Ми чудово займалися,
Всі грали, всі старалися,
Скоро зустрінемося знову,
Щоб знову почитати!


Повторюйте літери -
ефективне запам'ятовування букв
тренування пам'яті та кмітливості
поповнюйте словниковий запас

Читання слів по складах для малюків - навчання буквах

Мета розділу перейти від букв до читання слів. Завдяки цьому розділу дітлахи зрозуміють як з букв складаються слова

Швидке читання для дітей 4-6 років

Велика кількість адаптованих і говорять текстів для дітей.

Як навчити дитину читати правильно?

Багато батьків беруться за цю справу з азартом, поспішають познайомити дитину з буквами і часто припускаються помилок під час навчання читання, які потім заважають дошкільнику грамотно читати і писати. Які ж «небезпеки» підстерігають малюка на шляху оволодіння грамотою? Як вибрати БУКВАР, Який найкраще підійде для навчання читання? І як батькам навчити дитину читати і писати, уникаючи методичних помилок при навчанні читання?

Ще до того, як ви приступите до навчання читанню, малюка треба вчити розрізняти і виділяти звуки нашої мови. Добре розвинений фонематичний слух буде тим фундаментом, на якому будується надалі грамотне письмо і читання. А ось недорозвинення умінь звукового аналізу призводить до помилок на читання і писання.

У процесі навчання читання дошкільник повинен набути навички звукового аналізу:

  • знаходити місце звуку в слові (початок, середина, кінець слова);
  • знати і розрізняти поняття «звук» і «літера», «склад» і «звук», «склад» і «слово», «голосний звук» - «приголосний звук», «твердий приголосний» - «м'який приголосний», «дзвінкий приголосний »-« глухий приголосний »;
  • вміти ділити слово на склади.

Починаючи знайомити дитину зі звуками нашої мови, тренуйте його у виділенні досліджуваного звуку з слова, знаходженні положення заданого звуку в слові, у виділенні ознак цього звуку (гласний / приголосний). Коли дитина освоїть достатню кількість звуків і букв, потрібно знайомити його вже і такими ознаками, як дзвінкість-глухість, твердість-м'якість приголосних.

навчання буквах

Мета розділу познайомити дітей з написанням буква, навчити сприймати букви на слух.


повторюйте літери
  • Ляскни, коли почуєш звук [А];
  • Відбери картинки, в назвах яких звук [А] знаходиться на початку слова (в кінці слова, в середині слова);
  • Гра «Голосний або приголосний». Дорослий називає знайомі дитині звуки нашої мови. Малюк піднімає картку червоного кольору, якщо почує голосний звук, картку синього кольору, якщо звук приголосний.
  • Гра «Навпаки». Дорослий називає твердий звук, дитина повинна назвати його м'який аналог.
  • «Складова лото». Дитина розкладає картинки в різні будиночки (одноповерховий, двох-, трьох- або чотириповерховий) в залежності від того, скільки складів містить слово (1, 2, 3, 4);

Знайомство з буквами і читання для дітей дошкільнят

Знайомлячи дитину зі звуками, ми відразу ж вивчаємо і букву, що позначає цей звук. Спочатку це прості голосні А, О, У, И, Е (так звані голосні переднього ряду). Потім приголосні, які звучать протяжно, наприклад М, Н, Х, С, В, З, Л. І відразу ж вчимо дитину зливати 2 звуку в склад.

Але не всі батьки і навіть педагоги володіють методикою навчання читання дошкільнят.

Які помилки при навчанні читання часто допускають батьки?

Помилкою буде називати літери не звуковим аналогом, а так, як її називають в алфавіті:[Бе], [Ве], [Ша] і т.п. Іноді я зустрічаю в своїй логопедичної практиці такі випадки, коли батьки, поспішаючи знайомити дитину з буквами, які не звертали увагу на те, що дитина називає букву подібним чином, наприклад: [Ши], [Ли], [Ти]. У чому небезпека? У більшості випадків таку назву букви призводить до порушень звукового аналізу на листі. Дитина починає читати і писати слово, підставляючи не існують в ньому звуки (а на листі - літери). Наприклад, він буде читати замість «МАМА» - «МЕАМЕА», замість «ВОВК» буде писати «ВЕОЛК» і т.п. Адже для нього буква М позначає два звуки [М] [Е], буква Л - це для нього [Л] [Е], адже він звик називати цю букву [ЛЕ]! І виправляти такі помилки у читаючих дошкільнят і школярів набагато складніше, ніж запобігти в процесі навчання читання і відразу правильно вчити дитину читати.

Тому перше правило при навчанні читання: знайомлячи дитину з літерами, називайте так, як вимовляється ЗВУК: Б - [Б], а не [БЕ] Р - [Р]; а не [ЕР]; Ш - [Ш], а не [Ша] і т.д.

Друге правило: щоб навчити дитину читати правильно, необхідно відразу вчити читати склади злите, Як тільки дитина запам'ятав кілька голосних букв, а не побуквенно. Наприклад: з голосних [А], [У] відразу скласти склади АУ, УА. Ні в якому разі не допускати читання спочатку по буквах: [А], [У], а потім повторювати вже склад [АУ]. Першу голосну можна тягнути, поки увага дитини звернена на наступну букву - таким чином складів не обривається, а читається разом [ААААААУУУУ]. Так само відбувається і приголосними: з букв А, М - [АМ], [МА]. І так далі. Дана помилка при навчанні читання легко вкорінюється, а от позбутися від неї дитині без допомоги логопеда буває досить важко - авторитетно можу заявити, спираючись на власну логопедичну практику.

І третє. Уважно вибирайте Буквар. Не всі букварі однаково добре мають на меті навчання грамоті. Один буквар буде гарною підмогою, а інший - знизить мотивацію і внесе плутанину в процес читання. Поверхневий вибір букваря буде серйозною помилкою при навчанні читання.

Навчання читання дошкільнят

Буквар (Азбука games-for-kids.ru) - 1-ша книжка, з якої починають навчання грамоті. В сучасне життя всюди впроваджуються комп'ютерні навчальні програми. Нами розроблений відмінно ілюстрований онлайн варіант Букваря для малюків. При розробці Букваря використовувалися випробувані часом розробки психічного центру Адалін.

Звернемося до історії. Першим російський Буквар надрукував першодрукар Іван Федоров у Львові в 1574 році. Буквар містив алфавіт, розділ навчання буквослагательним способу, правила граматики, орфографії, матеріал для читання. 1-е столичне посібник для навчання грамоті - Буквар Василя Бурцова. Видано Столичним друкованим двором в 1634 році. Цей буквар відрізнявся особливим витонченістю і простотою. Книжка мала маленький вдалий формат. На відміну від Івана Федорова Бурцев червонуватим кольором виділяв букви, склади і назви розділів букваря. У букварі використовувалися прекрасні шрифти і графічне оформлення, побудова кожної сторінки точне, відмінно осмислене. Складено буквар за зразком федоровських абеток.

Букви. Ігри з знаками. Вправи для повторення і запам'ятовування букв. Повторити і закріпити пройдений в Букварі матеріал вам допоможуть вправи і розвиваючі ігри з цього розділу. Наші розвиваючі ігри дозволять дошкільнику усвідомити образ (написання) друкованих букв російського алфавіту, навчать на слух ідентифікувати звуки в словах і підбирати слова на задану букву. Перебігати до вправ для запам'ятовування букв потрібно тільки після навчання по Букваря. В даний час наш онлайн Буквар визнаний найкращим в Рунеті. Він містить не тільки ігри та завдання для запам'ятовування букв і пов'язаних з ними звуків, та й вчить читання складів (склади для читання). У Букварі велика різноманітність навчальних ігор і завдань, вони всі є інтерактивними. Буквар показав дуже відмінні результати під час навчання дошкільнят і молодших школярів читання складів.

Вправи та ігри для повторення і запам'ятовування букв мають різний рівень складності. Деякі діти не можуть з першого разу виконати всі завдання. Завдання, яке зумовило ускладнення, можна пропустити і повернутися до нього пізніше. Це не дає приводу батькам турбуватися і тим паче дорікати малюка. У старшому дошкільному віці рівень розвитку малюка нерідко залежить від того, хто, як і скільки займається з дитиною. Просто зверніть увагу на те, що викликає труднощі у малюка і займайтеся з ним, підбираючи належні матеріали та вправи.

Склади. Уроки з читання складів. На сторінках нашого веб-сайту ви знайдете величезну кількість матеріалів для навчання малюків читання складів і послоговому читання слів. На жаль, в більшості абеток та букварів, які продаються в магазинах, відсутні методичні вказівки по методам навчання читання складів. 1-і сторінки таких видань знайомлять малюків з знаками, а потім даються вправи для читання складів і послогового читання слів. Нерідко вправи на читання складів і послоговое читання не мають ніяких пояснень; на сторінках для читання просто виникають склади і слова з виділеними складами. Але як дитині прочитати склад? У нашому Букварі є відео з методичними вказівками по складанню і читання складів. Не без гордості зазначимо, що наш онлайн Буквар визнаний найкращим в Рунеті. Ми настійно радимо переходити до навчання малюка за нижченаведеними уроків тільки після знайомства з нашим Букварем, також проходження ігор з знаками.

У наших уроках з читання складів кілька типів завдань і вправ. У завданнях і вправах до уроків вживаються добре відомі дитині слова, що складаються з 2-3 складів. Склади складаються з 2-ух букв, гласною і згодної. Зазвичай, у малюка не з'являється труднощів під час занять. Якщо дитина ще не вміє скористатися комп'ютерною мишкою, він може робити власний вибір відповіді, демонструючи його дорослому, а вже дорослий за допомогою мишки робить потрібні дії.

Вчимося читати слова Перебігати до уроків з навчання читання слів рекомендується після занять на нашу Букваря і за завданнями підрозділів "Ігри з знаками", "Уроки читання складів". 1-го вміння правильно читати слова дитині недостатньо. Він повинен усвідомлювати зміст прочитаного. У попередніх заняттях розділу "Навчання читання" багато уваги приділялося звуковому аналізу слів і складів, розвитку фонематичного слуху. Завданням цього підрозділу є научіння малюка усвідомлення сенсу прочитаних слів. Завдання підрозділу "Вчимося читати слова" побудовані на 6 типах різних методик: прив'язка слова до зорового виду; прив'язка зорового образу до слова; співвіднесення окремих слів з групами зорових образів, об'єднаних спільно за змістом; дослідження понять частина і ціле; пошук захованих слів в таблиці букв; підміна буковий слові з метою зміни сенсу слова. Навчання читання дошкільнят Вчимося читати онлайн спільно з цікавинками іграми з розділу "Навчання читання дошкільнят" нашого веб-сайту. Тут ви знайдете 120 ігор навчальних читання онлайн, розбитих для зручності на 20 уроків.

Ігри онлайн для навчання читання представлені в порядку зростання їх складності: спочатку гри з знаками, пізніше гри зі складами, після чого гри зі словами та ігри з пропозиціями. Також в уроки з навчання читання включені вправи, спрямовані на розвиток потрібних для навчання читання умінь: фонематичного слуху, просторового мислення, Уваги, пам'яті, зорового сприйняття. Все навчання проводиться в цікавій ігровій формі. Якщо ви шукайте в Інтернеті інформацію за допомогою наступних запитів у пошуковій системі: навчаємося читати граючи, ігри навчаємося читати, навчаємося читати по складах, методика навчання читання, то вас неодмінно зацікавить цей розділ нашого веб-сайту.

Навчання читання дошкільника в ігровій формі

На сучасному етапі розвитку прийнято думати, що щире навчання учня повинно починатися з 6-7 років. В даному віці дошкільник вже самостійний, вміє доглядати за собою, багато чого вміє. Збільшується активне сприйняття, воно досягає 7-10 хвилин.

Хоча останнім часом з'явилися педагогічні та психологічні дослідження, які доводять, що навчання малюка потрібно починати в молодшому дошкільному віці. І відповідним моментом, коли бажано починати навчання, вважається вік 3-х років. Не можна не погодитися з тим, що в трирічному віці дошкільник здається зовсім крихіткою. Тому можна передбачити питання батьків «Навіщо так рано?». Відповідь на нього ховається в особливостях розвитку молодшого.

Психологічні особливості малюка 3 років

Вік 3-х років вважається кризовим в розвитку учня. В цей час малюк остаточно як особистість. Звичайно, ваше чадо ще багато чого не вміє, тому займатися повноцінним навчанням поки. Трирічний малюк вже в повній мірі пізнає світ і заявляє про своє «Я». Цей період розвитку людини ще «віком чомучки». Дітки, які вже навчилися говорити, починають активно пізнавати світ.

Логіка, просторове мислення і пам'ять

Головне не упустити цей етап розвитку дитини, адже саме з трирічного віку формуються проростки просторового і логічного мислення. дитина починає усвідомлювати, що предмети об'ємні, може їх представити і описати. Логічне початок проявляється, коли ваш син або дочка задають низку питань, що випливають один з іншого. Наприклад, діалог такого плану:

- Мама, що це? (Дитина показує на «лежачого поліцейського» на дорозі, через який обережно перекочується автобус).

- А чому він лежить? - питає малюк.

- А чому поліцейський? - не вгавав дитина.

- Це «лежачий поліцейський», - каже мама.

- Тому що він лежить на дорозі.

Крім логіки і просторового мислення в учня активізується пам'ять. Дитині важливо запам'ятати відповіді на всі питання, які він придбав Тому дошкільник може багаторазово дізнаватися у батьків один і той же. Він вчиться, він запам'ятовує. Батькам і вчителям слід тільки допомогти учневі в цьому. Вік «чомучки» дозволяє досить легко навчити малюка основам читання.

Стаття була присвячена темі "Навчання читання дошкільнят гра".

У цій статті освячується тема "Заняття з навчання читання".

Навчання дітей читанню по складах:

З чого почати навчання дітей читання?
  • Навчання читання можна починати з вивчення складів. Добре підходять для цих цілей яскраві таблиці, плакати, кубики. Матеріал можна час від іноді міняти. І необов'язково учітьразучівать з малюками алфавітний назва букв.
  • Паралельно з читанням можна вчитися писати. Двухлетков буде під силу виконання простих завдань: обводьте їх рукою прості фігури по точкам. Можна «друкувати» на старій клавіатурі. Добре готують руку до листа іграшки-лабіринти, в яких деталі потрібно перемістити, наприклад, від низу до верху, або провести зліва направо.
  • Якщо учень хворіє, або не налаштований займатися, краще відкладіть «урок». Як ми вже говорили, не варто вчитися «через змушуючи себе.
  • Читайте при маленькому учневі. Мама - кращий приклад для наслідування.
  • вивчіть познайомтеся існуючі методики навчання. Краще, прочитати тексти педагогів. Вони дадуть вам повне уявлення про сюжет, ніж їх конспекти в Інтернеті, і вам буде легше визначитися з тим, що з цього розмаїття зацікавить вашого учня.
  • Заняття повинні бути різними, частіше міняйте завдання, тому що маленькі діти швидко втомлюються і їх увага переключається на сторону. Так що вам доведеться постійно підтримувати інтерес дитини до того, що пропонуєте робити.
  • Яку б не вибрали методику, не належите до неї занадто серйозно. Грайте, не вчитеся!
  • Основне правило навчання читанню дітей звучить так: «Не женіться за миттєвим результатом!» Для початку, покажіть учневі абетку. Якщо він зацікавився, розгляньте її, назвіть букви, склади. Навчання читання дітей молодше 4-5 років краще починати з їх ініціативи. Ваше завдання - не загубити ініціативу надмірною ретельністю.

вивчення букв

Щоб допомогти малюкові запам'ятовувати букви зробіть наступне:

  • викладайте їх з паличок, кубиків, мозаїки, гудзиків, горошин, камінчиків;
  • робіть букви з пластиліну (з ковбасок / джгутиків) або дроту;
  • обводьте і фарбуйте об'ємні букви, штрих їх.

В арсеналі вправ, спрямованих на розвиток дрібної моторики дітей, знайдуться такі, які захоплюють вашого малюка більше інших.

вивчення складів

Заучувати їх потрібно за тією ж схемою, що практікуютсвя при заучуванні букв:

  • багаторазово називайте склади;
  • шукайте певний склад і потім назвати його;
  • попросіть самостійно назвати і потім прочитати склад.

Можна шукати заданий склад можна і на сторінках азбуки.

Можна вирізати з кольорового картону великі літери, з особами і ручками, тоді голосна і згодна ще й "за ручки візьмуться і разом пісеньку заспівають" (тобто, вийде склад). Незабаром, малюк самостійно зможе розповідати казки про склади, сам зможе називати нові склади.

Складайте разом з малюком короткі розповіді. Наприклад, згодна буква, гуляючи, зустрічає голосні, все по черзі. У парі вони співають "пісеньки" - склади.

Стаття була присвячена темі "Заняття з навчання читання".

Попередити відставання допоможуть нескладні вправи. Головне: наполегливість, спільні заняття, допомога логопеда, правильна організація міні-уроків. І, звичайно, особистий приклад. У сім'ях, де батьки люблять читати, простіше прищепити повагу до літератури.

Проблеми з літературою у першокласників

Вчорашній малюк гордо носить шкільну форму. Ігри відійшли на другий план, тепер навчання стала важливіше. Але школярі все одно залишаються дітьми, не терплять нудьги і монотонності.

Читання - безсумнівно, цікаве заняття. Чому ж деякі першокласники до кінця навчального року розчаровуються, відмовляються читати не тільки додаткову літературу, а й те, що задають вчителя?

Причин кілька:

  • неувага батьків до розвитку мовлення;
  • логопедичні проблеми;
  • відсутність у членів сім'ї культури читання;
  • сором'язливість, зайва скромність, боязнь задати питання вчителю;
  • дислексія - проблеми з читанням;
  • впертість, небажання вчитися;
  • неправильний підхід до навчання;
  • нецікава подача матеріалу.

У багатьох кульгає техніка читання, що тягне за собою «цілий віз» проблем:

  • складність зі сприйняттям нових тем з інших предметів. Першокласник погано розуміє незрозумілі терміни;
  • при довгому читанні фрази дитина часто не може зв'язати воєдино початок і кінець пропозиції;
  • відставання від колективу. Більшість учнів вже прочитали завдання, почали працювати, а деякі дітки все ще намагаються зрозуміти, що ж їм робити;
  • невпевненість в своїх силах, нерідко, глузування однокласників, що хваляться високою технікою читання;
  • на жаль, буває і така ситуація. Першокласника ранять зауваження вчителя, який називає повільного учня «копушею», іншими образливими словами.

Порада! Не впадайте у відчай, якщо дочка або син відносяться до категорії повільно читають дітей. Ваша наполегливість, знання маленьких секретів і хитрощів допоможе виправити становище. Якщо ви приділяли недостатньо уваги розвитку мовлення, навчання читанню до школи, доведеться в першому класі надолужувати згаяне.

Вправи для розвитку техніки читання

Спочатку кілька порад батькам:

  • налаштуйтеся на регулярні заняття, вірте в результат, запасіться терпінням;
  • уважно вивчіть запропонований матеріал, підберіть кілька вправ, на які у вас буде час. Деякі вправи нескладно виконати по дорозі додому, в транспорті, магазині і так далі;
  • не належите до читання, як до повинності. У вас такий настрій? Складно зацікавити першокласника, якщо батьки заперечують важливість літератури;
  • частіше пояснюйте дитині, що комп'ютер, планшет, інші гаджети - це правильно, сучасно, але паперова книга також актуальна. Підберіть цікаву літературу з яскравими картинками, великими літерами, захоплюючими сюжетами;
  • проводите заняття вдома, на вулиці, в поліклініці, на прогулянці;
  • враховуйте характер сина чи доньки. Непоседа потрібен більший перерва між заняттями, його складніше зацікавити, ніж посидючість дитини. Прикладіть фантазію, створіть приємну атмосферу для занять. Навчання проводите в ігровій формі;
  • не нарікайте на брак фінансів: багато ігор «в слова» не вимагають ні копійки коштів, важливо лише ваше бажання.

спільне навчання

Під час занять посадіть поруч улюблену іграшку: з ведмедиком або лялькою читати цікавіше. Нехай дитина покаже «друга», як він добре читає. Запропонуйте розважити звіряток, прочитати ведмедику казку на ніч. Зазвичай дітки з радістю погоджуються, відчувають себе покровителями, «батьками», читають з поважним виглядом.

секретна листування

Перший варіант:

  • перед відходом з дому поясніть, що йдете у справах, але не можете сказати куди, щоб не порушилися плани;
  • зберегти таємницю допоможе записка, де ви вказуєте причину, місце знаходження;
  • діти люблять секрети, охоче погоджуються пограти в «спецагентів»;
  • такі записки можуть писати інші члени сім'ї;
  • відмінна розвиваюча гра для хлопчиків. Багато дівчаток також із задоволенням приймають умови.

Другий варіант гри:

  • пошук «скарбу» в квартирі;
  • кожен наступний крок, напрямок руху зазначено в новій записці;
  • пишіть не слова або словосполучення, а короткі речення.

раціональне читання

Запропонуйте короткий текст цікавою тематики. Завдання - попередити сильну втому очей, позбавити від поняття «читання - це повинність».

Матеріал дається важко? Досить 3-4 рядки, потім відпочинок. Не провокуйте огиду, упертість занадто наполегливими заняттями.

Заняття перед сном

Згадайте спостереження про те, що добре запам'ятовується останнє з прочитаного. Купіть цікаву книгу, кожен день перед сном давайте першокласнику трохи почитати, щоб збереглася інтрига. Історія повинна бути захоплюючою, але без монстрів і погонь.

Знайди пропозицію

Корисна вправа тренує увагу, розвиває сприйняття на слух. Візьміть книгу з великим шрифтом, скажіть дитині, нехай уважно слухає вас. Почніть читати пропозицію, зупиніться. Завдання учня - знайти перервану фразу, продовжити далі.

Міняються ролями: нехай першокласник побуде вчителем, виконає ту ж роботу.

скоромовки

Відмінне заняття не тільки для діток, які вчаться вимовляти букву «р». Короткі фрази, кумедні чотиривірші тренують мовний апарат, вчать чітко, швидко вимовляти слова.

Скороговореніе чимось нагадує скоромовки, але швидко, чітко вимовляти потрібно не дві-три фрази, а цілий текст. Покажіть приклад, дайте той же текст першокласнику. Регулярно промовляючи слова в швидкому темпі, з максимально чіткої артикуляцією, дитина вчиться швидко читати, розвиває мовний апарат.

хороша бібліотека

Підберіть цікаві книги. На полку поставте пізнавальну літературу, яка підходить за віком. Запропонуйте казки, дитячі енциклопедії, розвиваючі ігри, оповідання з улюбленими героями. Молодших школярів зацікавлять панорамні книжки. Вибирайте більше цікавих віршів про тварин з яскравими ілюстраціями.

Навчання мимохідь

Заняття аналогічні навчання рахунку. По дорозі додому запропонуйте дитині почитати вивіски на магазинах, кафе, назви продуктів на цінниках, найменування установ.

У поліклініці часто вішають плакати (інформацію щодо профілактики) з великими картинками. Діти часто цікавляться, що там таке, на великій картинці. Поясніть, що він може сам зрозуміти сенс, запропонуйте вивчити плакат «для дорослих дітей». Розкажіть по ходу прочитання написів, що таке мікроб, профілактика дизентерії і так далі, є розкрийте складні поняття. Подвійна користь: читання і ознайомлення з правилами попередження багатьох хвороб.

Як вибрати дитячу суміш для новонароджених? Подивіться характеристику статті.

На сторінці прочитайте про симптоми і перших ознаках пневмонії у дитини.

Гра в слова

Ефективна вправа для розвитку мови, поповнення словникового запасу, концентрації уваги, поліпшення швидкості мислення.

Найпростіша гра:

  • виберіть голосну або приголосну букву, наприклад, «до»;
  • підбирайте назви тварин, рослин, явищ, овочів, імена дівчаток / хлопчиків, що починаються з «К».

міста:

  • популярну гру знає не одне покоління;
  • суть: кожне наступне слово починається на букву, яка стоїть на кінці попереднього. Наприклад, Москва - Анкара - Армавір - Ростов і так далі;
  • якщо дитина погано знає назви населених пунктів, запропонуйте іншу тему, наприклад, тварини. Наприклад, кіт - тигр - рись - слон - носорог - гієна і так далі;
  • грати можна до нескінченності, тим досить. Гра в слова довго не набридає, дозволяє змістовно провести час в транспорті, поліклініці.

паралельні вправи

Ще одне ефективна вправа. При регулярних заняттях поліпшується пам'ять, проходить тренування концентрації, активізується сприйняття на слух.

Суть методу:

  • у дорослого і дитини однакові тексти;
  • «Учитель» читає фрази в різному темпі, «учень» стежить за словами олівцем або пальцем;
  • дорослий читає текст чітко, голосно, першокласник - про себе;
  • текст не дуже довгий, 8-10 коротких пропозицій;
  • після прочитання дорослий з'ясовує, чи помітив дитина зміна темпу, чи може показати уривок, де швидкість була швидше / повільніше;
  • помінятися ролями. Нехай першокласник побуде вчителем, виразно прочитає текст, а дорослий виконає ту ж задачу.

Боротьба з регресією

Іноді швидкого читання заважають поворотні рухи очей: учень весь час «озирається» на прочитання фрази, повільніше вимовляє нові слова в наступному реченні. Логопеди пропонують простий спосіб вирішення проблеми.

Що робити:

  • запропонуйте учневі закладку або аркуш паперу, бажано щільної;
  • дитина читає, дорослий відразу закриває прочитане слово;
  • виходить, що видно тільки нові пропозиції;
  • поступово дітки перестають дивитися на попередню фразу, збільшується швидкість читання.

Усунення логопедичних проблем

До школи дитина повинна правильно вимовляти всі звуки. Якщо у першокласника до сих пір неправильна вимова, неодмінно відвідуйте логопеда, виправляйте огріхи. Без чіткого вимови всіх букв складно скласти правильні слова.

Нерідко над учнем, погано вимовляє «р», «втрачає» частина слова або закінчення, сміються однокласники. Першокласник боїться відповідей на шкільних заняттях, побоюється глузувань. Згодом небажання читати вголос негативно позначиться на швидкості читання. Завдання батьків - підтримати сина чи дочку, підбадьорити, поговорити з логопедом, підібрати комплекс ефективних вправ.

Не впадайте у відчай, якщо дитина поки не може побіжно прочитати пропозицію. Деякі дітки читають повільніше, але більш вдумливо. Можливо, література не його коник: зробіть упор на улюблений предмет, але читання все одно не запускайте.

Регулярно займайтеся сином або дочкою, придумуйте цікаві ігри для розвитку мови, подавайте особистий приклад. Чим частіше у вас в руках буде книга або журнал, тим швидше дитини зацікавить корисне заняття. Ще раз вивчіть поради, подумайте, чи всі прийоми ви використовували, щоб навчити першокласника швидкого читання.

Далі відео про те, як розвинути техніку читання у дітей методом «вірші»: