Які літери тверді шиплячі приголосні звуки. Шиплячі приголосні звуки в російській мові

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа«Середня загальноосвітня школа №19 міста Новоалтайська Алтайського краю»

Конспект уроку з російської мови

в 1 класі

«Шиплячі приголосні»

підготувала

вчитель початкових класів

Дмитрієва Світлана Анатоліївна

м. Новоалтайськ, 2012


Тема уроку «Щипі згодні»Ціль:Познайомити з шиплячими приголосними. Завдання:Сформувати в учнів вміння розпізнавати шиплячі приголосні звуки, розрізняти тверді і м'які шиплячі, навчити позначати їх на листі відповідними буквами. Розвивати навички грамотного письма, мова, спостережливість. Обладнання:картки для групової роботи, картки-склади, ключові слова визначення теми уроку. Організаційний момент.
    Каліграфічна хвилинка.
Ла ля ру рю ця че -На які дві групи можна поділити склади? (З твердими приголосними: скриньки. З м'якими приголосними ля рюче)
    Визначення теми та цілей.
Відгадати загадки: Хвостиком виляє. Зубаста, але не гавкає. (Щука)
Довгим дзьобом тонким Схопить жабка. Капне з дзьоба крапля. Хто ж це? (Чапля)
Хто ж це ходить У кам'яній сорочці? У кам'яній сорочці Ходить ... (Черепаха) У міру відгадування загадок на дошці прикріплюються картки-склади ши пящі, ключове слово теми уроку) Для чого потрібно вивчати шиплячі приголосні?
    Робота над новим матеріалом
-Знайдіть шиплячі в словах відгадках. (Ц, Ч, Щ) - Що ми про них знаємо? Як вони вимовляються? Запишемо те, що знаємо у таблиці.
Що ми знаємо? 1 - Що хотіли б ще дізнатися? Фіксування у таблиці питань учнів з цієї теме.Что знаємо?
-Чи все це шиплячі? Які ще є в російській мові? Вправа 71. Прочитати скоромовки.
    Шапкою Миші шишки збили. У живому куточку жили їжаки та вужі.
-Який шиплячий звук багато разів чується в словах першого рядка? -У словах другого рядка?
Складання короткого запису шиплячих. Ж Ш ​​Ц Ч Щ - шиплячі приголосні
Словникова робота.Знайдіть у словнику підручника слова, які починаються з шиплячих приголосних. Жовток людина чесний четвер шарф шофер щеня
Коментований лист.Складання речень зі словниковими словами учнями, запис одного з них з коментуванням. Знайти основу. Шиплячі приголосні підкреслити.
Лист пам'яті.Вправа 72. Щіткою чищу я щеня. Лоскучу йому боки. (Взаємоперевірка) - У цих словах є шиплячі чи ні? - Порівняйте вимову шиплячих? - Твердо чи м'яко вони вимовляються?
Фізмінутка. Якщо в словах є шиплячі, то робити бавовну в долоні, якщо ні, то тиша.
Робота з груп.Підібрати відповідні за змістом слова з шиплячими приголосними.Корови _______________, сороки -_________________, миші -_______________, ведмеді -________________, півні -_______________, дятли -_________________. 2
    Слова для довідок: пищать, тріщать, літають, мукають, пасуться, кричать, стукають, гарчать, сплять.
Підсумок уроку.- Що вивчали на уроці? Що знали нового? Що знаємо? Тест.Якщо згодні з моїм твердженням, ставимо + якщо ні, то -.
    1. У російській мові 5 шиплячих приголосних. 2. Повітря, що видихається при вимові шиплячих приголосних звуків не зустрічає перешкод. 3. Шиплячі приголосні бувають лише твердими.
Відповідь: +, -, -

3
Список використаної литературы:

1. Яковлєва С. Г. Реалізація нового освітнього простору:потенціал системи Л. В. Занкова, 2006
2.Горностаєв П. В. Від Конфуція до Занкова. Проблема загального розвитку учнів в історії педагогіки, 2007
3. Збірник. У співдружності із батьками. Вип. 1 (Бібліотечка вчителя-занківця)
4. Збірник. У співдружності із батьками. Вип. 2 (Бібліотечка вчителя-занківця)
5. Збірник. У співдружності із батьками. Вип. 3 (Бібліотечка вчителя-занківця)

Клас: 1

Цілі: формувати вміння розпізнавати шиплячі приголосні звуки в словах; дати уявлення про тверді приголосні звуки [Ж] і [Ш] та м'які звуки [Ч"]і [Щ"].

Заплановані результати: учні навчаться правильно вимовляти шиплячі приголосні звуки; розрізняти шиплячі приголосні звуки в словах.

Завдання уроку:

  • створення умов для поповнення знань дітей про твердість-м'якість приголосних звуків ([ж] – [ш] – завжди тверді);
  • сприяти формуванню навичок грамотного листа;
  • розвивати в учнів зв'язне усне та письмове мовлення.
  • прищеплення інтересу до уроків російської через застосування інформаційних технологій.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Веселий продзвенів дзвінок,
Ми розпочинаємо свій урок.
Ми з російською мовою йдемо в дорогу.
А настрій гарний беремо на допомогу.
Настрій який?
- ВО-О-О!

ІІ. Чистопис (Робота в парах постійного складу)

А тепер хлопці, відгадайте мої загадки, а відгадки в цих загадках літери нашого рідного Алфавіту. Ваше завдання: разом із сусідом по парті відшукати ці літери у себе на листочках та їх закреслити.

1. Ця літера широка
І схожа на жука
І при цьому, наче жук,
Видає звук, що дзижчить.

2. Буква ця велика:
Літера дуже гарна,
Тому що з неї
Можна зробити Еі Ё.

3. Так! Ви правильно вирішили:
Літера та схожа на чотири.
Тільки з цифрами, друзі,
Літери плутати нам не можна.

4. На гребінець так схожа:
Три зубці всього. Ну що ж?

А які звуки означають ці літери?

Це вам завдання для чистописання,

ІІІ. Актуалізація знань.

Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Підкресліть літери, які позначають парні приголосні звуки на кінці слова. Підберіть усно перевірочні слова.

  1. За тобою плететься, хоч на місці залишається. ( слід)
  2. Ріс спочатку на волі в полі, влітку цвів і колосився, а коли обмолотили, він на зерно раптом перетворився. Із зерна – на борошно та тісто, у магазині зайняв місце. (хліб)
  3. Не краватка вона, не комір, а шию обтискати звик. Але не завжди, а лише тоді, коли бувають холоди. (Шарф)
  4. Б'ють Єрмилку по потилиці, а він не плаче, тільки носик ховає. (цвях)

Як перевірити написання слів із парними приголосними наприкінці слова? (Щоб перевірити парний приголосний на кінці слова потрібно підібрати перевірочне слово так, щоб після приголосного стояв голосний).

IV. Самовизначення до діяльності.

(На дошці записані літери.)

М, Н, К, Р, Ц, Ч, Ь, Би.

Яка літера тут зайва? Обґрунтуйте свою відповідь. ( Літера Ь - не означає звуку. Літеру прибирають.)

А тепер яка буква зайва? Обґрунтуйте свою відповідь. ( Літера Ч – позначає шиплячий приголосний звук.)

Які ще літери позначають шиплячі приголосні звуки? ( Ж, Щ, Ш.)

Що ви про них знаєте?

Назвіть тему уроку. (Щипі згодні звуки.)

V. Робота на тему уроку.

  1. Робота з підручника.

    Упр. 1 (с. 104)

Прочитайте.

Знайдіть слова, в яких є шиплячі звуки. Вимовте кожен шиплячий звук. Назвіть літеру, якою він позначений у листі.

Знайдіть у тексті слова із шиплячими приголосними звуками. Назвіть літери, якими вони є.

Упр. 2 (с. 104)

Розгляньте малюнки. Назвіть предмети.

Послухайте звучання шиплячого приголосного в кожному зі слів.

Які з шиплячих приголосних у цих словах тверді, а які м'які?

Прочитайте інформацію на сторінці допитливих.

Що ви дізналися?

Упр. 3(с. 104)

([Ж])

А на другий? ([Ш])

Обидва звуки вимовляються твердо.)

Спишіть будь-яку скоромовку, підкресливши літери, якими позначені непарні тверді звуки, що шипають.

VI. Фізкультхвилинка.

(Музична фізкультхвилинка)

VII. Продовження роботи на тему уроку.

  1. Робота з підручника.

    Упр. 4 (с. 106)

Прочитайте скоромовки повільно, поступово збільшуючи темп до швидкого.

Який шиплячий звук повторюється у першій скоромовці? ([Щ”]. )

А на другий? ([Ч"])

Що спільного у вимові цих звуків? ( Обидва звуки вимовляються м'яко.)

Прочитайте відомості про мову на сторінці 106.

Дайте характеристику цим звукам.

  1. Робота в Робочому зошиті.

Упр. 59 (с. 53)

    Назвіть літери. Вимовте звук, який позначає кожна літера. Запиши звукові позначення літер.

Упр. 60 (с. 53)

    Розглянь малюнки, впиши потрібну літеру за назвою кожного малюнка.

    Підкресли літери, якими позначені тверді, шиплячі приголосні звуки.

VIII. Словникова робота. (Робота з ЕОР)

1. Ознайомлення з новим словом.

    Відкрийте електронну програму до підручника “Російська мова”.

    Знайдіть тему сьогоднішнього уроку.

    Зайдіть до розділу словникова робота.

    З яким словом ми сьогодні познайомимося?

    Послухайте інформацію про це слово.

    Скільки у слові складів?

    Який ударний?

    Яку ненаголошену голосну нам потрібно запам'ятати?

    Розділіть слова для перенесення.

    Запишіть слово в зошит із перенесенням та без перенесення. Поставте наголос і підкресліть ненаголошену голосну літеру А.

2. Робота з розвитку промови.

    Виконайте завдання №1. Вставте відповідні за змістом слова у речення.

3. Повторення раніше вивченого матеріалу.

    Виконайте завдання №2. Вставте пропущені літери у словарні слова.

IX. Рефлексія. (Робота з ЕОР)

    Виконайте, працюючи в парах, перевірку в електронному додатку до підручника.

    Як ви впоралися із завданням?

X. Підбиття підсумків уроку.

    Які приголосні звуки називаються шиплячими?

Дамо визначення всім поняттям у словосполученні «м'які непарні приголосні звуки», починаючи з останнього слова.

Звуки, їхня відмінність від букв

Звуки – це те, що ми вимовляємо та чуємо (бачити та писати звуки не можна). Щоб якось можна було на листі розбирати фонетичний склад слів, не плутаючи літери зі звуками, прийнято звуки укладати у квадратні дужки: .

Приголосні звуки

Згодні - це звуки, при вимові яких використовується голос і шум або тільки один шум (якщо при вимові звуку використовується тільки голос - це голосні звуки).

Загалом у російській мові 21 приголосний звук. Особливістю приголосних звуків є те, що вони створюють між собою пари (докладніше про це поговоримо пізніше).

Шиплячі приголосні звуки

Парні – непарні приголосні звуки

У розділі про приголосні звуки ми згадали, що такі звуки створюють пари. Пари створюються за дзвінкістю – глухістю:

  • [б] – [п];
  • [в] - [ф];
  • [г] - [к];
  • [д] - [т];
  • [з] - [с];
  • [ж] - [ш].

Сенс такої парності полягає в тому, що в певних положеннях такі пари – це два різні звуки (наприклад, перед голосними), а в інших – пари збігаються у своїх звучаннях (оглушуються, наприклад, наприкінці слова або задзвонюються перед дзвінком).

Шиплячі звуки [ж] - [ш] – парні звуки за дзвінкістю – глухістю.

Ще пари утворюються за м'якістю – твердістю (м'якість позначається спеціальним значком ["]):

  • [б] - [б"];
  • [в] - [в"];
  • [г] - [г"];
  • [д] - [д"];
  • [З] - [З"];
  • [к] - [к"];
  • [л] - [л"];
  • [м] – [м”];
  • [н] - [н"];
  • [п] - [п"];
  • [р] - [р"];
  • [с] - [с"];
  • [т] - [т"];
  • [ф] - [ф"];
  • [х] - [х"].

Є приголосні звуки, які бувають завжди тільки твердими ([ж], [ш], [ц]), або тільки м'якими ([й"], [ч"], [щ"]). – м'якості, серед шиплячих є лише тверді (([ж], [ш]) і лише м'які ([ч"], [щ"])).

Усі звуки російської створюються з допомогою тону (голосу) і називаються голосними чи різного становища мови, губ тощо. і називаються приголосними. Згодні, у свою чергу, поділяються за особливостями твору на тверді/м'які та глухі/дзвінкі. В окрему групу виділяються шиплячі звуки, що мають специфічні риси. Розглянемо їх докладніше.

Що таке шиплячі приголосні

Шиплячі звуки дають наступні чотири літери:

Таку назву вони отримали, тому що їхня вимова частково схожа на шипіння. Щоб правильно вимовити дані звуки, потрібно трохи витягнути губи вперед і почати видихати повітря в щілину між піднятим кінчиком язика та піднебінням.

Шиплячі мають особливі фонетичні ознаки і невипадково є складовими відразу кількох правил правопису (наприклад, знаменитого правила "ЖИ-ШИ пиши з літерою І" або "ЧА-ЩА пиши з літерою А"). Поговоримо про особливості ознак цих звуків.

Фонетичні характеристики шиплячих

Головною особливістю цієї категорії звуків і те, що де вони завжди утворюють пари. Опис кожного з них буде виглядати так:

  • [ш] - приголосний, глухий/парний, твердий/непарний;
  • [ж] - приголосний, дзвінкий/парний, твердий/непарний;
  • [ч"] - приголосний, глухий/непарний, м'який/непарний;
  • [щ] - приголосний, глухий/непарний, м'який/непарний.

Таким чином, до твердих непарних шиплячих відносяться звуки [ш] і [ж].

Шиплячі звуки у складі слова

Через свої особливості шиплячі звуки розташовуються у слові у певній позиції і ставляться лише перед конкретними звуками (з цим пов'язані правила орфографії, у яких беруть участь). Наприклад:

  • мишеня - [мишОнак] - після [ш] пишеться і вимовляється О, тому що цей звук завжди твердий і не може стояти перед пом'якшуючим Е;
  • жилет - [жил"ет] - після [ж] пишеться І, але вимовляється [и], оскільки він завжди твердий і не може стояти перед пом'якшуючим [і];
  • щука [щУка] - після [щ] пишеться і вимовляється У, оскільки він завжди м'який і писати поруч додатковий пом'якшуючий Ю просто не має сенсу.

Шиплячі приголосні звуки отримали таку цікаву назву невипадково – вони справді ніби шиплять, оскільки вимовляють їх особливим чином. Детально про них розповідає наша стаття для учнів 2 класу: на які групи діляться такі звуки, які мають особливості та фонетичні характеристики.

Що це за звуки та як їх вимовляти

Шиплячі звуки виділяються серед інших тем акустичним шумом, які виробляють, тобто шипінням. Вимовити їх правильно можна тільки з розімкненими і трохи витягнутими вперед губами, а зуби при цьому майже зімкнуті. Таким чином виходить щілина, проходячи через яку, повітря шипить. Так, яскравим прикладом шиплячого приголосного звуку є звук [щ], який чітко вимовляється саме таким чином, без додавання голосу. Усі чотири таких звуки завжди вимовляються на видиху. При цьому з боків звук не проходить: його блокує язик, що притиснувся до корінних зубів та твердого неба. Тобто, для того, щоб вимовити шиплячий звук правильно, потрібно з мови "зробити" ковшичок.

Можна сказати, що вони мають непростий характер – вимовляти їх складно не лише дітям, а й багатьом дорослим. Щоб навчитися правильно це робити, потрібно стежити не тільки за постановкою язика і губ, але і за повітрям, що видихається: його струмінь проходить приблизно посередині і повинен бути досить широким. Перевірити це можна, піднісши до рота руку.

Якщо стежити за своєю артикуляцією, можна помітити, що це шиплячі звуки мають у своїй основі один – [ш]. Так, [ж] з'являється, якщо додати до нього голос, тобто тремтіння голосових зв'язок. При [щ] піднімається середня частина мови, а при [ч] до такого підняття додається ще й змичка перед губно-зубною щілиною.

Непарні чи парні?

Наука про російську вважає непарними звуки [ч] і [щ], а [ж] і [ш] – парними лише за однією ознакою. І дійсно, оскільки інші звуки, які мають пару, повністю їх об'єднати не можна. Однак є дві ознаки, за якими вони можуть бути об'єднані в групи – це дзвінкість/глухота та твердість/м'якість. Так, [ж] та [ш] – звуки лише тверді, а [ч] та [щ] – м'які. При цьому не має значення, які голосні стоять після них. Навіть якщо на листі після літери, що позначає твердий шиплячий, поставити м'який знак, звук вимовлятиметься твердо.

Що стосується поділу на глухі та дзвінкі, то в першій категорії відносяться [ш], [ч] і [щ], а до другої – тільки [ж], тому що при його виголошенні додається голос. Таким чином, [ж] та [ш] виходять парними за ознакою глухота/дзвінкість.

Колись було інакше – [ж] і [ш] були м'якими, але вже з 14 століття вони почали ставати такими ж, як і сьогодні, тобто твердими.

Фонетичні характеристики шиплячих звуків

Отже, кожен звук має власну характеристику. Щоб закріпити інформацію, потрібно розібрати всі чотири окремо, не згадуючи в класифікації те, що вони шиплять:

  • [ж] - жорсткий, дзвінкий, парний.
  • [ш] - твердий, глухий, парний.
  • [ч] – м'який, глухий, непарний.
  • [щ] – м'який, глухий, непарний.

Що ми дізналися?

Шиплячих звуків у російській лише чотири – це [ш], [ж], [ч] і [щ]. Їх так назвали через особливу манеру вимови. Їхні фонетичні характеристики, те, як вони вимовляються, роблять ці звуки особливими і складними.

Тест на тему

Оцінка статті

Середня оцінка: 3.9. Усього отримано оцінок: 157.