Презентація на тему причини стійкості біогеоценозу. Презентація з біології на тему "Властивості екосистем

Проект уроку біології в 11 класі «Причини стійкості та зміни екосистем»


Програма середньої (повної) загальної освіти з біології 10-11 класи. Базовий рівень. Автори: І. Б. Агафонова, В. І. Сивоглазов

Підручник: Сивоглазов В. І. Біологія. Загальна біологія. Базовий рівень: навч. Для 10-11 кл. загальноосвітніх установ/В. І. Сивоглазов, І. Б. Агафонова, Є. Т. Захарова; за ред. Акад. РАЄН, проф. В. Б. Захарова. - 4-те вид., стереотип. - М.: Дрофа, 2008-368с. ISBN 978-5-358-04432-6

НАЗВА УРОКУ:

Причини стійкості та зміни екосистем

Тема: ЕКОСИСТЕМА

Урок 1. Структура екосистем.

Урок 2. Харчові зв'язки. Кругообіг речовин та енергії в екосистемах.

Урок 3. Причини стійкості та зміни екосистем.

Урок 4. Вплив людини на екосистеми

Тип уроку: урок творчого узагальнення

Цілі уроку:

Мета вивчення теми:узагальнити, розширити, систематизувати знання учнів про екосистеми, причини їх стійкості та зміни.

Завдання уроку:

Освітні: на основі повторення та узагальнення раніше вивченого матеріалу, в ході знайомства з новим поглибити та розширити знання учнів про взаємозв'язки в екосистемах, про зовнішні та внутрішні причини стійкості та зміни екосистем, про саморегуляцію екосистем у ході пояснення матеріалу іншим учням класу, практичного застосування отриманих знань та творчого осмислення відомостей на тему.

Розвиваючі : розвивати здібності правильно формулювати свої думки у процесі узагальнення вивченого , учні відпрацьовують стратегії дослідницької поведінки, підвищують рівень своєї рефлексивної культури, відбувається подальший розвиток їх умінь спостерігати, інтерпретувати дані спостереження, описувати та аналізувати процеси та явища.

Виховні: в учнів відбувається ціннісне осмислення пройденого матеріалу під час презентації своєї дослідницької діяльності, пробудження інтересу до освітньої галузі «Біологія», формування наукового світогляду, виховання умінь працювати у колективі.

Методи навчання:

Частково-пошуковий, словесно-репродуктивний, наочний, дослідницький.

Форма організації заняття:

Евристична розмова; для вирішення дослідницьких завдань учні реалізують кооперативний тип взаємодії

Засоби навчання:

комп'ютер, відеофільм «Планета Земля», картки із завданнями для учнів, рефлексійний тест, мікроскопи, предметне та покривне скло, хімічні склянки, серія склянок із сінним настоєм різних термінів експозиції, серветки для протирання скла, система опитування Verdikt , інтерактивна

Форма організації роботи у класі:

Індивідуальна, фронтальна, групова, парна

Фундаментальні освітні об'єкти:

Основні поняття: динамічна рівновага, зміна екосистем, сукцесії; етапи зміни екосистем,

Хронометраж уроку

I Організаційний момент.

II Проблематизація та постановка дослідницьких

задач.

ІІІ Актуалізація знань.

IV Творче узагальнення на тему «Причини стійкості та зміни екосистем».

    Захист міні-проекту учнів групи «Теоретиків»

    Парна робота учнів із картками.

    Захист міні-проекту учнів групи «Екологів»

1 хв.

3 хв.

4 хв.

25 хв.

5 хв.

5 хв.

5 хв.

    Лабораторна робота «Дослідження сукцесійних змін на прикладі найпростіших у сінному розчині»

V Закріплення знань

VII Рефлексія.

VIII Домашнє завдання.

10 хв.

8 хв.

2 хв.

1 хв.

1 хв.


Етапи уроку

Діяльність вчителя

Прогнозована діяльність учнів

Методичний коментар

I Організаційний момент.

Взаємне вітання вчителя та учнів, перевірка готовності учнів до уроку. Створення психологічної установки працювати:

Я хочу закликати вас у ході спілкування не боятися висловлювати свою думку, не комплексувати, не придушувати ініціативу товариша, намагатися бути активними та отримати задоволення від роботи.

Учні демонструють готовність до роботи.

Створення атмосфери взаємного розуміння та співробітництва, настрої учнів на продуктивну діяльність.

II Проблематизація та постановка дослідницьких завдань.

Перегляньте фрагмент відеофільму «Планета Земля» та визначте про що йтиметься сьогодні на уроці.

Тема уроку: «Причини стійкості та зміни екосистем».

Зараз я попрошу вас у аркуші «Рефлексія» заповнити стовпчик «на початку уроку».

Рефлексія

на початку уроку

Наприкінці уроку

Я можу назвати основні причини стійкості екосистем

Я можу назвати як підтримується динамічна рівновага в екосистемах

Я можу розповісти про те, як відбувається зміна екосистем

Я можу відповісти на запитання: "Від чого залежить кінцевий етап розвитку екосистеми?"

Давайте визначимо цілі уроку:

    систематизувати раніше отримані знання про причини стійкості та зміни екосистем, її порушення, про їх саморозвиток;

    відпрацювати навички дослідження;

    підвищити рівень своєї культури;

    розвивати екологічну грамотність.

Переглянувши фрагмент відеофільму про заростання прісної водойми, учні приходять до висновку, що на уроці йтиметься про зміни цієї спільноти іншим.

Записують тему уроку.

У графі «На початку уроку учні записують:1 – незамкнений кругообіг речовин, 2- за рахунок складових екосистему компонентів: продуцентів, консументів, редуцентів, 3- на місці попередньої рослинності починає рости нова, 4- складових її організмів.

Формулюють цілі уроку

Учні здійснюють особисте прийняття мети уроку.

Учні усвідомлюють освітню ситуацію уроку, відповідають на запитання: «Згідно з чим я повинен діяти? Чи знаю я, як мені діяти? Чи є у мене способи та правила дії?»

Забезпечення мотивації та прийняття учнями мети навчально-пізнавальної діяльності.

III Актуалізація знань учнів.

Інтелектуальна розминка.

Учні працюють у групах щодо вирішення біологічних завдань. (Додаток 1).

Постановка проблемного питання: При видаленні будь-якого виду з біоценозу інші займають його місце, підвищують чисельність і виконують його роль. Навіщо дбати про збереження видового розмаїття спільнот?

Учні формулюють відповідь: 1. Можливо йдеться про турботу рідкісних видів організмів, що зникають, тому що вони під охороною – потрібно піклуватися про них. 2- Якщо видалити будь-який вид із спільноти, то можуть постраждати інші, як наприклад при винищенні хижих птахів зростає чисельність курячих, а потім їх чисельність зменшується, тому що хворі особини будуть переносниками хвороб, а хижаків немає, щоб таких ослаблених особин знищувати із популяції.

Створення проблемної ситуації, що у зоні найближчого розвитку учнів.

Формування інтересу до проблеми.

Позначення освітнього об'єкта уроку, створення необхідного освітнього середовища.

IV Творче узагальнення матеріалу на тему «Причини стійкості та зміни екосистем».

Кожна екосистема – це динамічна структура, що складається із сотень і навіть тисяч видів продуцентів, консументів та редуцентів, пов'язаних один з одним складною мережею харчових та нехарчових взаємин. Зміни чисельності популяції тварин у результаті розмноження, загибелі чи міграції під впливом екологічних чинників середовища. Стійкість біогеоценозів залежить від саморегуляції коливань чисельності популяцій видів. Які причини стійкості екосистеми? Що є регулюючим фактором? Це питання вивчала група «Теоретиків»

1. Виступ учнів групи "Теоретиків"

Тематика виступу: "Причини стійкості екосистем".

Учні розповідають про причини стійкості екосистем, підтримку динамічної рівноваги, тобто стану екосистеми, у якому кількість продукції, яке синтезують зелені рослини та інші продуценти, енергетично відповідає потребам екосистеми. Свій виступ учні супроводжують комп'ютерною презентацією.

Після виступу першої групи учнів та обговорення виступу, учні парами працюють за картками, вирішуючи завдання з екологічним змістом (Додаток 2). Після невеликого обговорення кожна пара учнів висловлюють імовірну відповідь на питання свого завдання.

Поступальні зміни у спільноті призводять зрештою до зміни цього співтовариства іншим, з іншим набором панівних видів. Матеріал з цієї теми готувала група екологів

2. Виступ учнів групи "Екологів".Тематика виступу: «Зміна екосистем ».

Учні розповідають про екологічні сукцесії, основні етапи зміни екосистем. Свій виступ учні супроводжують комп'ютерною презентацією.

Учні класу фіксують у зошитах етапи зміни екосистем.

Після виступу групи екологів учні отримують завдання охарактеризувати всі зміни в лісі в результаті пожежі, що там сталася. Після обговорення у групах учні висловлюють свою думку.

3. Виконання лабораторної роботи «Дослідження сукцесійних змін на прикладі найпростіших у сінному розчині».

Мета роботи:експериментально вивчити сукцесійні зміни, що відбуваються у штучній екосистемі.

Обладнання:мікроскопи, предметні та покривні скла, хімічні склянки, серія склянок із сінним настоєм різних термінів експозиції, серветки для протирання скла.

Хід роботи:

Учні досліджують сінний настій різних термінів експозиції: перша група – 3 доби, друга група – 6 діб, третя – 15 діб, четверта – 30 діб, п'ята – 60 діб.

    Відберіть піпеткою по краплі настою з кожної склянки і перенесіть на предметні шибки. Накрийте покривним склом.

    Розгляньте препарати за малого збільшення. Виявіть, які найпростіші мешкають у сінному настої.

    Після обговорення результатів складається схематичний графік зміни домінуючих форм найпростіших, позначивши різними кольорами народження окремих видів у біоценозі на різних стадіях його розвитку:

Умовні бали народження

Дуже мало

мало

середньо

багато

Дуже багато


    Формулювання висновків: Як змінюється в ході сукцесії видова різноманітність мешканців сінного настою? Які основні ознаки молодого та зрілого угруповання?

Особисте рішення дослідницької задачі кожним учнем, демонстрація своїх освітніх продуктів. Учні сприймають нову інформацію, порівнюють та зіставляють її з суб'єктивним досвідом.

Учні закріплюють матеріал під час самостійної роботи з картками.

Члени робочих груп аналізують сутність проблемної ситуації, визначають причинно-наслідкові відносини, використовують логічні міркування визначення необхідних і достатніх умов вирішення дослідницької задачі.

Відповіді учнів: 1-е місце пожежі в лісі спочатку заселятимуть березняки, які з часом зміняться ялинниками. 2- А може бути на місці пожежі спочатку виросте бур'янка, яка зміниться луговими травами.

Активні дії учнів із об'єктом вивчення.

Учні досліджують сукцесійні зміни, що відбуваються у штучній екосистемі, спираючись на наявні знання.

Самостійне формулювання висновків.

Відповіді учнів:Видове різноманіття змінюється у напрямі від молодої (з меншою кількістю видів) екосистеми до зрілої (з великою кількістю). Так, сінні настої 3, 6 і 15денної витримки бідні найпростішими, а в настоях 30 і 60 денної витримки – спостерігаємо велику видову різноманітність найпростіших: джгутикових, інфузорій, коловраток.

Супроводжувальне ставлення вчителя до процесу вирішення учнями дослідницьких завдань: створення умов якісної презентації проектів робочих груп.

Консультування учнів, які працюють за індивідуальними завданнями.

Коментування презентацій.

Забезпечення сприйняття осмислення.

Підготовча бесіда необхідна цілеспрямованого, усвідомленого виконання лабораторної роботи.

Формування вміння узагальнювати отриману інформацію, виокремлювати головне.

V Закріплення отриманих знань.

Індивідуальна робота учнів із тестом по системі опитування Verdikt.

Як закріплення отриманих знань я пропоную вам виконати невеликий тест. (Додаток 3).

Виправляємо допущені помилки, обговорюємо їх, і даємо пояснення.

Виконання завдань, які потребують застосування знань. Отримання достовірної інформації про досягнення запланованого результату.

Закріплення здобутих знань на репродуктивному рівні.

VI Підбиття підсумків заняття.

VII Рефлексія.

Давайте підіб'ємо підсумок нашого уроку. Сьогодні ми з вами узагальнили та систематизували знання про причини стійкості та зміни екосистем.

Звернемося до цілей уроку. Я хочу, щоб кожен визначив – чи досягнув він тих цілей, які поставив перед собою спочатку уроку. Повернемося до рефлексивної табличці, заповніть третю графу. Зробіть собі відповідні висновки.

А тепер виконайте невеликий рефлексійний тест:

Кожному з вас я роздала тест, якщо ви погоджуєтесь із твердженням, то навпроти нього ставите знак +.

Тести учні складають вчителю.

    Я дізнався (а) багато нового на уроці

    Мені це знадобиться в житті

    На уроці було над чим подумати

    На всі питання я отримав (а) відповіді

    На уроці я попрацював(а) сумлінно

Учні самостійно визначають параметри особистих освітніх результатів та їх місце та роль у загальному результаті уроку; самовизначаються стосовно освітньої продукції одне одного.

Відбувається індивідуальна рефлексія кожного з усвідомлення того, що відбувається на уроці, формується емоційно-ціннісне ставлення до колишнього досвіду.

Систематизація одержаних типів освітньої продукції, їх фіксація. Внесення до освітнього простору уроку особистих уявлень самого вчителя.

Індивідуальна та колективна рефлексія.

VIII Домашнє завдання

Вивчити § 5.6 стор.330 – 332, відповісти питання №1-4 усно.

Учні осмислюють інформацію про домашнє завдання та ставлять уточнюючі питання.

Повідомлення домашнього завдання та способу його виконання.

ДОДАТКИ

Додаток 1

Біологічні завдання для групової роботи учнів

Завдання для учнів першої групи:

    У степовому заповіднику на ділянці, повністю захищеному від травоїдних ссавців, урожай трав склав 5,2 ц/га, а на ділянці, що випасається, - 5,9. Чому усунення консументів знизило продукцію рослин?

    У складних екосистемах дощових тропічних лісів ґрунт дуже бідний на біогенні елементи. Як це пояснити? Чому тропічні ліси не відновлюються у колишньому вигляді, якщо їх звести?

    Чому майже всі тварини, які вирощуються людиною для використання в їжу, - травоїдні?

Завдання для учнів 2 групи:

    На околицях димящих промислових підприємств у лісах почала накопичуватися підстилка. Чому це відбувається і які прогнози можна сказати про майбутнє цього лісу?

    Порівняйте щорічний приріст зеленої маси та запаси мертвих рослинних залишків (підстилки у лісах, ганчірки – у степах) у різних екосистемах. Визначте, в яких екосистемах кругообіг речовин більш інтенсивний?

    Яка спільнота виділяє найбільшу кількість кисню в атмосферу: пустелю, болото чи тропічний дощовий ліс?

Завдання для учнів третьої групи:

    Чому знижується родючість ґрунтового покриву Землі, якщо речовини, вилучені людиною у вигляді врожаю з полів, все одно рано чи пізно у переробленому вигляді знову повертаються у навколишнє середовище?

    Поїдають рослиноїдних тварин;

    Використовують свою їжу приблизно 10 %;

    Живуть на суші;

    Мають великі розміри;

    Дієта їх дуже різноманітна.

Виберіть правильну відповідь.

    При вирощуванні яких тварин будуть найменшими витрати корму для отримання однакової біомаси: корів, курей чи риб?

Додаток 2.

Завдання екологічного характеру парної роботи учнів.

    Діброву вважають більш стійким біогеоценозом, ніж луг. Поясніть, чому. Які види рослин домінують у діброві? Що є показником стійкості діброви?

    Чисельність популяцій тварин різних видів постійно вагається. Чому для кожного виду допустиме зниження чисельності лише до певної межі? Від яких чинників залежить зниження кількості популяції білок, лосів? Як людина регулює чисельність популяцій північних оленів, білок, диких качок?

    Від чого залежить рівновага в екосистемі? Як чисельність жертв впливає чисельність хижаків? Як встановлюється рівновага чисельності особин різних видів? Який кругообіг речовин вважають замкнутим? Чому в широколистяному лісі кругообіг речовин замкнутий?

    Скорочення чисельності популяції нижче за допустиму межу може призвести до її загибелі. Поясніть, чому. Чому значне скорочення чисельності тигра уссурійського загрожує його вимиранням? Чисельність яких видів великих ссавців перебуває на межі зникнення? Що необхідно зробити для відновлення чисельності деяких видів тварин?

    Поясніть, чому тривалість існування біогеоценозу залежить від збалансованості кругообігу речовин, біологічної різноманітності. У якому біогеоценозі: з великою чи малою кількістю видів – кругообіг речовин більш збалансований?

Додаток 3.

Тест закріплення знань на репродуктивному рівні.

    З наведеного нижче прикладом первинної сукцесії є:

А) мохи - лишайники - трав'янисті рослини

Б) лишайники – трав'янисті рослини – мохи

В) лишайники – мохи – трав'янисті рослини

Г) трав'янисті рослини – мохи – лишайники

2. У процесі сукцесії у співтоваристві відбуваються такі основні зміни:

А) зміна видового складу рослин та тварин

Б) зменшення видового розмаїття організмів

В) зменшення біомаси органічної речовини

Г) збільшення чистої продукції спільноти

3. Природна зміна одних рослинних угруповань іншими виражається в тому, що:

А) жоден вид не знищується зовсім іншим видом

б) в екосистемі постійно відбувається коливання чисельності видів

В) менш пристосовані види витісняються більш пристосованими

Г) на зміну менш стійкій екосистемі приходить стійкіша

4. Які організми першими заселять острів, залитий вулканічною лавою:

А)дерева Б)лишайники В)чагарники Г)лисиці

5. Значні зміни організмами довкілля у процесі їх життєдіяльності, у результаті вона стає непридатною їхнього життя, - це причина:

А) вимирання видів

Б) коливання чисельності популяцій

В) зміни екосистем

Г) біологічного прогресу

6. Причинами зміни одного біогеоценозу іншим є:

А) сезонні зміни у природі

Б) зміни погодних умов

В) коливання чисельності популяцій одного виду

Г) зміни довкілля внаслідок життєдіяльності організмів

7. Злив у водоймища отрутохімікатів, надлишок добрив у результаті поливу можуть викликати великі зміни в даній екосистемі, причиною яких є фактор:

А) антропогенний

Б) біотичний

В) лімітуючий

Г) метеорологічний

8. До глибоких змін екосистеми степу наводить:

А) відмирання надземних частин рослин влітку

Б) зміна активності тварин протягом доби

В)орання земель

Г) бурхливий розвиток рослинності взимку

9. Виберіть неправильну відповідь: Витоптування в лісопарку веде:

а) до пошкодження підросту дерев

Б) ущільнення ґрунту

В) зникнення лугових трав

Г) зникнення лісових трав

10. Вкажіть причину масової загибелі птахів у прибережних зонах морів:

А) нестача їжі

Б) забруднення води у морях нафтопродуктами

В) сезонні зміни у природі

Г) припливи та відливи

Відповіді: 1-в, 2-а, 3-г, 4-б, 5 – в, 6 – г, 7 – а, 8 – ст. 9 - в, 10 - б

ЛІТЕРАТУРА

    Барановська Л. А. Використання дослідницького методу при навчанні біології/Біологія в школі.- 2009.- № 9 с.23-26

    Козлова Т. А. Загальна біологія. Базовий рівень. 10–11 класи: метод. Посібник до підручника В. І. Сивоглазова, І. Б. Агафонової, Є. Т. Захарової «Загальна біологія. Базовий рівень »/ Т. А. Козлова, І. Б. Агафонова, В. І. Сивоглазов. - 2-ге вид., Стеретип. - М.: Дрофа, 2007. - 140 с. - ISBN 978-5-358-02407-6

    Корсунська В. М., Мироненко Г. Н, Мокєєва З. А, Н. М. Верзилін Уроки загальної біології. Посібник для вчителів. За ред. В. М. Корсунський. Вид. 2-ге, перероб. М., "Освіта", 1977 - 319 с.

    Кулєєв А. В. Питання та завдання із загальної біології / Біологія в школі. - 2008. - № 8 с. 42 -50

    Пономарьова І. Н. Загальна методика навчання біології: навч. Посібник для студентів пед. вузів /І. Н. Пономарьова, В. П. Соломін, Г. Д. Сидельникова; за ред. І. Н. Пономарьової. - 2-е вид., Перероб. - М.: Видавничий центр «Академія», 2007. - 280 с. - ISBN 978-5-7695-3716-5

    Програми для загальноосвітніх установ. Природознавство. 5 клас. Біологія. 6-11 класи. - 3-тє вид., Стереотип. - М.: Дрофа, 2007.-138 с. - ISBN 978-5-358-03070

    Сивоглазов В. І. Біологія. Загальна біологія. Базовий рівень: навч. Для 10-11 кл. загальноосвітніх установ / В. І. Сивоглазов, І. Б. Агафонова, Є. Т. Захарова; за ред. Акад. РАЄН, проф. В. Б. Захарова. - 4-те вид., стереотип. - М.: Дрофа, 2008. - 368 с.: іл. - ISBN 978-5-358-04432-6

«Що таке біоценоз у біології» - Біоценоз Фоміних Г.А. вчитель біології. Характерні особливості біоценозу. Біоценоз ставка. Біоценоз - сукупність популяцій різних видів, що мешкають на певній території. Біоценоз діброви. Термін запровадив Карл Мёбиус в 1877г. Біоценози – не випадкові збори різних організмів. У природі біоценози бувають різного масштабу.

«Зміна екосистем» – таку закономірну зміну біогеоценозів називають сукцесією. Сади, парки, посіви сільськогосподарських рослин називають агроценозами. 1. Джерело енергії? 4. Чим кругообіг речовин відрізняється від кругообігу речовин у діброві? 1. Саморегуляція. Тому людині доводиться самому регулювати чисельність багатьох консументів в агроценозі.

"Основи природокористування" - Б.В. Щуров, Л.М. Губанов, В.І. Звєрєва. Розділ 5. Економічний механізм природокористування як функція управління. Нижній Новгород, 2003 рік. Розділ 3. Правові методи регулювання природокористування. Управління природокористуванням. Розділ 4. Органи державного управління природокористуванням.

«Біогеоценоз» - Саморозвиток Самовідтворення Стійкість. Сукцесія - "наступність" "спадщина". Частина а. Тема урока. первинна саморозвиток. Зміна клімату У процесі еволюції. Агроценоз на відміну біогеоценозу, характеризується. Зміна біогеценозу. Властивості біогеоценозу. Поступові (сукцесії) Зміна середовища самими організмами.

«Біологічні ресурси Росії» - 3- впорядкування мисливсько-господарської діяльності стосовно існуючих умов; 4 - виконання зобов'язань РФ за Конвенцією про біологічну різноманітність та низку інших міжнародних угод; 5 - проведення заходів щодо апробації та організації поступового впровадження платежів за біоресурси у відповідність до чинного законодавства РФ.

Всього у темі 7 презентацій

1 слайд

2 слайд

Поняття біогеоценозу введено В.М. Сукачовим (1940), що стало логічним розвитком ідей російських вчених В.В. Докучаєва, Г.Ф. Морозова, Г.М. Висоцького та ін. про зв'язки живих і відсталих тіл природи та ідей В.І. Вернадського про планетарну роль живих організмів. Біогеоценоз у розумінні В.М. Сукачова близько до екосистеми. У тлумаченні англійського фітоценолога А. Тенслі, біогеоценоз – елементарний осередок біогеосфери, що розуміється в межах конкретних рослинних угруповань, тоді як екосистема-поняття безрозмірне і може охопити простір будь-якої довжини - від краплі ставкової води до біосфери в цілому.

3 слайд

Визначення Біогеоценоз-взаємообумовлений комплекс живих і відсталих компонентів, пов'язаних між собою обміном речовин та енергії; одна з найскладніших природних систем.

4 слайд

Властивості біогеоценозу Природна система, що історично склалася; Система, здатна до саморегуляції та підтримки свого складу на певному постійному рівні; Характерний кругообіг речовин; Відкрита система для надходження та виходу енергії, основне джерело якої – Сонце.

5 слайд

Основні показники біогеоценозу Видовий склад – кількість видів, що мешкають у біогеоценозі. Видове розмаїття – кількість видів, що у біогеоценозі на одиницю площі чи обсягу. Біомаса - кількість організмів біогеоценозу, виражена в одиницях маси. біомасу продуцентів біомасу консументів біомасу редуцентів

6 слайд

Механізми стійкості біогеоценозів Однією з властивостей біогеоценозів є здатність до саморегуляції, тобто підтримки свого складу на певному стабільному рівні. Це досягається завдяки стійкому кругообігу речовин енергії. Стійкість самого кругообігу забезпечується декількома механізмами: Достатність життєвого простору, тобто такий обсяг або площа, які забезпечують один організм усіма необхідними йому ресурсами.

7 слайд

Механізми стійкості біогеоценозів Багатство видового складу. Чим він багатший, тим стійкіше ланцюги живлення і, отже, кругообіг речовин. Різноманітність взаємодії видів, що також підтримують міцність трофічних відносин. Середоутворюючі властивості видів, тобто участь видів у синтезі чи окисленні речовин. Напрямок антропогенного впливу.

Дана презентація використовується на уроці біології в 11 класі на тему "Причини стійкості стійкості та зміни екосистем" (підручник В.І. Сивоглазов, І.А. Агафонова, Є.Т. Захарова "Загальна біологія. Базовий рівень. 10-11 клас) .

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Причини стійкості та зміни екосистем МБОУ ЗОШ с. Георгіївка району імені Лазо Хабаровського краю Пєтухова Ю.В., вчитель біології та хімії

Яка структура екосистеми? Це складна динамічна структура, що складається з сотень видів продуцентів, консументів та редуцентів, пов'язаних один з одним мережею харчових та нехарчових взаємовідносин.

За рахунок чого підтримується стабільність екосистеми? Видове різноманіття; Складність ланцюгів живлення

Як відбувається зміна в екосистемі? Стабільне існування екосистеми визначається стабільним існуванням популяцій, що входять до неї. Стор. 330 абзаци 2, 3.

Підтримка динамічної рівноваги. Кількість видів в екосистемах протягом року мало змінюється. При цьому зберігається середня величина (динамічна рівновага) між частинами екосистеми.

Закономірна зміна екосистем у природі Сукцесія – послідовна зміна екосистем.

Розвиток екосистеми Існуючий біогеоценоз (екосистема) Зміни, що відбуваються Знов виник біогеоценоз (екосистема) Стор. 331-332 «Зміна екосистем» - 2 абзаци

Чим характеризується зміна екосистем? Збільшується видова різноманітність; Наростає загальна біомаса; Ускладнюються ланцюги живлення.

Від чого залежить кінцевий етап екосистеми? Стор. 332 абзац 4.

Домашнє завдання § 5.6. Підготувати повідомлення про вплив людини на екосистеми, використовуючи різні засоби інформації. Форми повідомлень: Реферат; презентація; Діалог з питань і т.д.

Творчі завдання Комахоїдні рослини - консументи чи продуценти? Відповідь поясніть. Поясніть, чому у змішаному лісі середньої смуги лісової підстилки багато, а у тропічному лісі її майже немає? Які переваги може давати тварині вузька спеціалізація? У чому її недоліки?


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Урок узагальнення та систематизації знань 11 клас Тема: «Стійкість та саморегуляція біогеоценозів»

Мета уроку: Провести систематизацію та узагальнення знань дітей на теми «Біогеоценоз. Взаємозв'язки популяцій у біогеоценозі. Ланцюги живлення. Правило екологічної піраміди».

Анотація до робочої програми з математики (алгебри та початків аналізу), 11 клас, профільний рівень; робоча програма з алгебри та початків аналізу профільного рівня 11 клас та робоча програма з алгебри та початків аналізу базового рівня 11 клас

Анотація до робочої програми з МАТЕМАТИКИ (алгебри та початків аналізу) Клас: 11. Рівень вивчення навчального матеріалу: профільний. Програма з алгебри та початків аналізу для 11 класу складена на основі...

Робоча програма з інформатики та ІКТ в 11 класах (Інформатика. Підручник для 11 класу. Поляков К. Ю., Єрьомін Є. А.)

Робоча програма з інформатики та ІКТ в 11 класах (Інформатика. Підручник для 11 класу. Поляков К. Ю., Єрьомін Є. А.)...

Опис презентації з окремих слайдів:

1 слайд

Опис слайду:

Лекція 10. Тема: Властивості екосистем. Зміна екосистем. Завдання: Сформувати знання про механізми саморегуляції, які забезпечують стійкість екосистем. Дати характеристику саморозвитку екосистем, закономірній зміні менш стійких співтовариств більш стійкі. Матвєєнко Ольга Альбертівна

2 слайд

Опис слайду:

1. Стійкість Стійкість – властивість спільноти та екосистеми витримувати зміни, що створюються зовнішніми впливами. Екосистема може бути описана комплексною схемою прямих та зворотних зв'язків, що підтримують гомеостаз системи. Зазвичай виділяють два типи гомеостазу: резистентний - здатність екосистем зберігати структуру та функції при негативному зовнішньому впливі та пружний - здатність екосистеми відновлювати структуру та функції при втраті частини компонентів екосистеми.

3 слайд

Опис слайду:

1. Стійкість Стійкість екосистеми забезпечується: Різноманітністю харчових ланцюгів Широким видовим складом Наявністю симбіотичних зв'язків Довгими харчовими ланцюгами

4 слайд

Опис слайду:

2. Саморегуляція Для будь-якого біогеоценозу характерна саморегуляція. Вона визначається в основному підтриманням оптимальної чисельності організмів системи. Чисельність популяцій будь-якого виду в біогеоценозі контролюється «згори» та «знизу». "Знизу" її контролюють життєві ресурси, "зверху" - організми наступного трофічного рівня.

5 слайд

6 слайд

Опис слайду:

2. Саморегуляція Чим більше видів входить до складу біогеоценозу, тим складніше мережа живлення, тим він стійкіший. Випадання однієї ланки в такій екосистемі зазвичай не призводить до її загибелі.

7 слайд

Опис слайду:

2. Саморегуляція. приклади. На Алясці, в одному із заповідників, щоб захистити чотири тисячі оленів, було організовано повний відстріл вовків. У результаті за 10 років оленів стало 42 тисячі, вони підірвали свою кормову базу і стали вимирати.

8 слайд

Опис слайду:

2. Саморегуляція. приклади. Усього 12 пар кроликів, які були завезені до Австралії в середині 19 століття, за 40 років розмножилися до чисельної позначки 100 млн. особин, позбавили корму овець і завдали фермерським господарствам величезних збитків.

9 слайд

Опис слайду:

2. Саморегуляція. приклади. - Відсутність природних ворогів у колорадського жука, що знижує врожаї картоплі в Євразії. - Масове розмноження завезеної з Америки як живоплоту опунції в Австралії різко вплинуло на якість пасовищ, не допомагали жодні механічні та хімічні способи боротьби. Кактусова вогнівка Колорадський жук

10 слайд

Опис слайду:

2. Саморегуляція. Приклади Африканський гнойовий жук скарабей Звіробій продірявлений Амвросія отруйна. Є сильним алергеном.

11 слайд

Опис слайду:

12 слайд

Опис слайду:

3. Зміна екосистем Наприклад, після пожежі або вирубки ялинового лісу відбувається його самовідновлення через ряд менш стійких екосистем: спочатку розвивається угруповання світлолюбних трав'янистих рослин, потім підростають світлолюбні деревні породи, під їх захистом з'являються сходи ялинки і приблизно через двісті років ялинки витісняють світло. .

13 слайд

Опис слайду:

3. Зміна екосистем Сукцесія, яка починається на абсолютно позбавленому життя місці, називається первинною. Вона йде від первинної стадії до зрілої. Кількість видів поступово збільшується, збільшується і біомаса угруповання.

14 слайд

Опис слайду:

3. Зміна екосистем Якщо співтовариство розвивається на місці, де існував добре розвинений біоценоз, сукцесія буде вторинною. У таких місцях зазвичай зберігаються багаті життєві ресурси, тому вторинні сукцесії призводять до утворення зрілої спільноти значно швидше, ніж первинні.

15 слайд

Опис слайду:

Як головні можна назвати такі чотири типи сукцесійних змін. 1. Види рослин та тварин у процесі сукцесії безперервно змінюються. Зміна видового складу часто визначається суперництвом різних видів за одні й ті самі харчові чи інші ресурси, адже зміни екосистеми, що відбуваються в ході сукцесії, створюють сприятливі умови для колонізації співтовариства новими видами. 2. Сукцесійні зміни завжди супроводжуються підвищенням видового багатства, тобто різноманітності організмів. 3. Відбувається збільшення біомаси органічної речовини. Населення спільноти хіба що ущільнюється зі збільшенням видового багатства. 4. Відбувається зниження швидкості приросту біомаси співтовариства (продукції співтовариства) та збільшення кількості енергії, яка потрібна для підтримки його життя. Це найважливіше явище сукцесії. На ранніх стадіях первинної сукцесії швидкість приросту біомаси рослин висока, але на наступних стадіях вона падає. 3. Зміна екосистем

16 слайд

Опис слайду:

3. Зміна екосистем У результаті сукцесій формуються зрілі рослинні угруповання, угруповання рослин, найбільш пристосованих для спільного проростання в конкретних кліматичних зонах. З півночі на південь формуються фітоценози тундри, потім тайги з величезним переважанням хвойних порід, далі - змішані і широколистяні лісу; в умовах нестачі вологи домінують степові угруповання рослин; у найбільш сприятливих кліматичних зонах утворюються субтропічні та тропічні рослинні угруповання.

17 слайд

Опис слайду:

18 слайд

Опис слайду:

19 слайд

Опис слайду:

3. Зміна екосистем Російський вчений Л.Г. Раменський образно назвав їх «левами», «верблюдами» та «шакалами». «Леви» - організми, що мешкають у сприятливих умовах і завжди сильні конкуренти,

20 слайд

Опис слайду:

3. Зміна екосистем «Шакали» воліють розмаїття ресурсів, але мають слабку конкурентну здатність і домінують без «левів». До «шакалів», наприклад, відносяться бур'яни та культурні рослини полів. "Верблюди" невибагливі, пристосовані до життя в екстремальних умовах, саме "верблюжа" стратегія допомагає вижити в суворих умовах.

21 слайд

Опис слайду:

Підіб'ємо підсумки: У чому проявляється саморегуляція в екосистемі? Чисельність популяцій будь-якого виду в біогеоценозі залишається досить стабільною, контролюється знизу і зверху. За рахунок чого здійснюється контроль чисельності «знизу» та «зверху»? "Знизу" її контролюють життєві ресурси, "зверху" - організми наступного трофічного рівня. Від чого залежить стабільність екосистеми? Чим більше видів входить до складу біогеоценозу, тим складніше мережа живлення, тим він стійкіший. Випадання однієї ланки в такій екосистемі зазвичай не призводить до її загибелі. Чому поява кроликів в Австралії призвела до екологічної катастрофи? Не було достатнього контролю «згори». До яких наслідків може спричинити відсутність контролю згори? До інтенсивного розмноження та зростання чисельності, знищення кормової бази, поширення інфекційних захворювань та різкого зниження чисельності. Що таке сукцесія? Закономірну зміну біогеоценозів називають сукцесією. Яку спільноту називають зрілою спільнотою? Зріле співтовариство – співтовариство живих організмів, найбільш стійке даних екологічних умов.

22 слайд

Опис слайду:

Підіб'ємо підсумки: Яка сукцесія називається первинною? Сукцесія, яка починається на абсолютно позбавленому життя місці, називається первинною. Яка сукцесія називається вторинною? Якщо співтовариство розвивається на місці, де існував добре розвинений біоценоз, сукцесія буде вторинною. Як змінюється чисельність видів у результаті сукцесії? Сукцесійні зміни завжди супроводжуються підвищенням видового багатства, тобто різноманітності організмів. Що відбувається з біомасою внаслідок сукцесії? Відбувається збільшення біомаси органічної речовини. Населення спільноти хіба що ущільнюється зі збільшенням видового багатства. Як змінюється швидкість приросту біомаси внаслідок сукцесії? Відбувається зниження швидкості приросту біомаси співтовариства (продукції співтовариства) та збільшення кількості енергії, необхідної для підтримки його життя. Це найважливіше явище сукцесії. На ранніх стадіях первинної сукцесії швидкість приросту біомаси рослин висока, але на наступних стадіях вона падає.

23 слайд

Опис слайду:

24 слайд

Опис слайду:

Тема: Агроценози Завдання: Дати характеристику екосистем, створених у результаті господарську діяльність людини.

25 слайд

Опис слайду:

Біоценози, які виникають на землях сільськогосподарського користування, називають агроценозами. Сади, парки, посіви сільськогосподарських рослин називають агроценозами. 1. Джерело енергії? Не тільки сонячне світло, але енергія внесених органічних добрив, енергія трудової діяльності людини, енергія палива, що спалюється.

26 слайд

Опис слайду:

Агроценози 2. Що притаманно продуцентів? Біоценоз відрізняється меншою різноманітністю видів, часто вирощується одна культура рослин (монокультура) – пшениця, жито, кукурудза. 3. Що притаманно консументів? Менша кількість видів, але більша чисельність. Виконується правило німецького еколога Тинеманна: «Чим бідніше видами співтовариство, то вище може бути чисельність кожного окремого виду».

27 слайд

Опис слайду:

Агроценози 4. Чим кругообіг речовин відрізняється від кругообігу речовин у діброві? Кругообіг неповний. Урожай забирається людиною. В результаті відбувається збіднення ґрунту і для того, щоб відновити його родючість, необхідно вносити добрива.

28 слайд

29 слайд

Опис слайду:

Агроценози 6. У природних біогеоценозах провідну роль відіграє природний відбір, а агроценозах? Істотною відмінністю і те, що у агроценозах ослаблено дію природного відбору, напрямним чинником є ​​штучний відбір, відбір користь найбільш продуктивних сортів рослин.

30 слайд

Опис слайду:

Підвищення продуктивності агроценозів У 2000 році на Землі проживало 6 млрд людей. Щорічний чистий приріст становить 87,6 млн осіб – майже стільки нині живе у всій Німеччині. За добу чисельність землян збільшується майже на чверть мільйона осіб, за годину – на 10 тис. 1. Створення високопродуктивних сортів рослин, стійких до захворювань та пристосованих до різних кліматичних зон.

31 слайд

Опис слайду:

Підвищення продуктивності агроценозів Економічно вигідніше створити посухостійкі рослини, ніж організувати зрошення великих площ. Зрошення викликає вторинне засолення ґрунтів, тому доцільніше звернути увагу на сухе землеробство.

32 слайд

Опис слайду:

Підвищення продуктивності агроценозів 2. Головний ресурс агроценозу – ґрунт. Необхідна правильна і своєчасна обробіток ґрунту - весняне та осіння оранка, розпушування, додатковий полив. 3. Сівообіг - чергування різних культур на одному полі полегшує боротьбу зі шкідниками сільськогосподарських рослин, бур'янами.

33 слайд

Опис слайду:

1) Агроценозу є: А) поле Б) ліс В) озеро Г) болото 2) В агроекосистемі, на відміну від природної екосистеми: А) види пов'язані між собою ланцюгами живлення В) утворюються розгалужені ланцюги харчування Б) крім сонячної використовується додаткова енергія Г ) використовується в основному сонячна енергія 3) Агроценози, на відміну від біогеоценозу: А) не беруть участь у кругообігу речовин Б) існують за рахунок мікроорганізмів В) складаються з великої кількості видів Г) не можуть існувати без участі людини. 4) Агроценозу пшеничного поля властиві короткі харчові ланцюги, оскільки: А) переважає один вид продуцентів; Б) висока чисельність редуцентів; В) відсутні консументи; Г) велика різноманітність продуцентів; зменшення ерозії ґрунтів В) накопичення в ґрунті азоту Г) збагачення ґрунту сполуками фосфору. ТЕСТ. ЧАСТИНА А

38 слайд

39 слайд

Опис слайду:

ТЕСТ. ЧАСТИНА З 1) Кількість енергії, що передається з одного трофічного рівня на інший, становить кількість енергії попереднього рівня: а) 1 %; б) 5%; в 10 %; г) 15%. 2) Згідно з правилом піраміди чисел загальна кількість особин, що беруть участь у ланцюгах харчування, з кожною ланкою: а) зменшується; б) збільшується; в) залишається постійним; г) змінюється за синусоїдним графіком (циклічно). 3) Причинами зміни одного біогеоценозу іншим є: а) сезонні зміни у природі; б) зміни погодних умов; в) коливання чисельності популяцій одного виду; г) зміни довкілля внаслідок життєдіяльності організмів. 4) У процесі сукцесії у співтоваристві відбуваються такі основні зміни: а) зміна видового складу рослин та тварин; б) зменшення видового розмаїття організмів; в) зменшення біомаси органічної речовини; г) збільшення чистої продукції спільноти. 5) Виберіть неправильну відповідь. Витоптування у лісопарку веде: до пошкодження підросту дерев; б) ущільнення ґрунту; в) зникнення лучних трав; г) зникнення лісових трав.

40 слайд

Опис слайду: